Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Arne & Birgittas hörna

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #11  
Gammal 2017-12-14, 09:00
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Torsdag 14 December. Paleochora, Kreta.

En gudomligt vacker morgon här på Haris i studio nr tre. Allredan vid halv åtta visade utetermometern på icke föraktliga 19,7 grader. Som gjort för en långfrukost på utealtanen.

Soluppgången var som alltid väldigt vacker. Echaterine anlände tillsammans med sina hundar vid pass halv åtta att öppna frukostserveringen på Waters Edge Café.

Gårdagens resa hit gick bra i det vackra vädret. Vi sammanträffade vid tiotiden med Paul (Pollebosse) på Röda Cykeln, innan vi tog den korta promenaden upp till Chanias Bussterminal. Färdbiljetter inhandlades a 8,4 € pp enkel resa.

Bussen avgick 12.45 och anlände till Paleochora 14,30. Gina från Haris Hotel väntade på bussterminalen att köra oss och våra ränslar till hotellet.
Birgitta parkerade sig på W.E med ett krus vitt medan Arne gick upp till förrådet på Yorgos Hotel att hämta vår vinterväska vi har fylld med prylar för vår vintervistelse.

Adeventsstake, skarvsladdar samt Birgittas vinterpläd i fårskinn med mera.
Den lilla värmefläkten icke att förglömma.

Middagen intog vi på W.E. Ugnsbakad kyckling med senapssås och klyftpotatis tillsammans med ett krus vitt satt fint i den vackra kvällen.

Nattning vid åttatiden att lyssna på nyheterna hemifrån via webben.

Just nu håller vi på att packa upp våra ränslar inför den månadslånga vistelsen härstädes.

Birgitta lägger under dagen in lite bilder från gårdagen samt denna dags morgon.

LIvet leka...

Arne och Birgitta
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT