Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Egeiska öarna & Sporaderna > Samos

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #22  
Gammal 2018-04-26, 10:55
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 208
Standard Sv: Resa till Samos, Leros, Lipsi och Agathonisi

Citat:
Ursprungligen postat av Fältjäntan Visa inlägg
Ett gäng jägare med jakthundar kom med samma båt och det var ett skällande och gnyende utan like. Man jagade vildkaniner och småfågel, det var väl inte riktigt lagligt, men polisen kunde inte göra mycket för att stoppa det.
Det där har vi också varit med om flera gånger. Det kommer ett stort gäng jägare med hundar, och vips är är friden störd, och ex antal fåglar döda.

På Tilos är all jag jakt förbjuden, och därför är det en fantastisk ö om man som vi gillar fågelskådning.

Angående tiderna i guiden. Vi brukar ta en bild när vi börjar gå och en när vi kommer fram, och när jag kollade bilderna från Lipsi nu så tog det oss 30 minuter att gå till Platys Gialos. Tur att tiden stämde till Monodendri i alla fall.

Ser fram emot fortsättningen om Agathonissi.
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT