![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Tennisspelaren Stefanos Tsitsipas är en av Greklands kändaste idrottsmän. Han är rankad trea i världen och är en stor förebild och påverkar många människor. Han sa så här i ett uttalande i förrgår:
”Jag är inte emot vaccinering, men jag ser ingen anledning för någon i min ålder att vaccinera sig - vaccinet har inte testats tillräckligt och det har biverkningar - så länge det inte är obligatoriskt kan alla bestämma själva”. Uttalandet har skapat en stor debatt i Grekland eftersom det kan få unga personer att inte vilja vaccinera sig. |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Det är verkligen illa när personer som är kända uttalar sig på det viset.
![]() De får ju tycka vad de vill men inte offentligt eftersom de har ett stort ansvar som förebilder för framförallt unga. Ulla |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Sicken dumskalle☹️
Pia |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Så idiotiskt resonerar bara stollar som inte har haft Covid eller inte har sett nån närstående insjuknat.
Borde stängas av från framtida tävlingar ![]() / Kajja ![]() |
#5
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Men den här typen av dumskallar och deras efterföljare dör förmodligen ut så småningom av Covid-19 om de inte vaccinerar sig. Tyvärr hinner de dock förlänga pandemin en hel del innan dess. Masse |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Dessverre, dessverre..det finnes mange som ikke vil vaksineres. Argumentet om potensielle bivirkninger og at ‘vaksinen’ ikke er testet godt nok, opprører meg. Kunnskapsløst, og en uhyre egoistisk holdning/attityd i denne situasjonen.
Det finnes vel ingen vaksine i verden som ikke k a n gi bivirkninger. Men noen foretrekker heller å ‘teste’ covid? Flaks eller uflaks hvilke bivirkninger det gir! Det vet jo dere som har vært så uheldige å bli syke. - Men sånn er demokratiets spilleregler, en menneskerettighet, man bestemmer over seg selv. Også i Hellas. Vi er så privilegerte i vår del av verden..... |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Ja de kan ju läsa om vad en Treo kan ge för biverkningar istället. Det är en hel del! Endå slängs de ner i vattenglaset utan en blinkning..
/ Kajja ![]() |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Det är väl förvisso sant att ingen kan säga att den VET om det blir några biverkningar av vaccinet på sikt - någon gång i framtiden. Men vad är alternativet, finns det något alternativ till att vaccinera sig? Jag kan inte se det. ALLA som kan SKA vaccinera sig. Jag ser det som en mänsklig skyldighet att vaccinera sig. Alla får tycka som det vill men jag står för min åsikt.
//Faestis |
#9
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Citat:
/Netwolf |
![]() |
|
|