Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-05-21, 20:43
Chriss avatar
Chris Chris är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Stockholm/Vasastan
Inlägg: 182
Standard Sv: Bra reseböcker för kykladerna

Min bibel f n är "Greek island hopping" Thomas Cook.
Påminner väldigt mycket on Lonely Planet - ja rent av skulle man kunna misstänka att den är "plankad" på hela upplägget.

Men det som är så bra med Greek island är att till varje ö har de ortskartor, oftast Chora o hamnen, men även andra större orter kan finnas med.
Kart-nörd som jag är gillar jag dessa små kartor, och i
ärlighetens namn ska tilläggas att jag kopierat dessa i ett större format som jag gärna tar med mig på resan ...

Alla viktiga detaljer är utprickade, buss, taxi, medical center, bageri, supermarket ja, allt vad vi kan behöva veta var det ligger.

En annan informativ grej är att i slutet av boken finns
båttrafiken uppraddad till just den eller den ön. Även om man inte kan lita till hundra procent på denna info, så ger det i alla fall en del i planeringsstadiet.

Och som komplement finns ju Janne´s e-guider! Helt suveräna. + alla tips här på Kalimera.

Jag brukar ha ett litet häfte med mig som jag skriver i slutet vad man ska tänka på då man är just på den ön.
Kan vara en krog som rekommenderas, eller en lokal produkt man inte får missa.

För övrigt så läser jag varje kväll ur ovanstående guider ... jag kan dom snart utantill. I brist på annan litteratur funkar det urbra, och jag slipper bära med mig böcker.

Chris
97+
Svara med citat
  #2  
Gammal 2006-05-21, 22:00
macke&tea macke&tea är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2006
Inlägg: 2
Standard Sv: Bra reseböcker för kykladerna

Tack för alla bra svar! Vi fick en del att tänka på nu, Mera Kalimera guiderna verkar ju bra ändå - går ju att printa ut det som är intressant. Ska kika runt lite på priser sen får vi se.
(gillar banandansen starkt)
Markus & Therese
Svara med citat
  #3  
Gammal 2006-05-21, 22:06
pawik pawik är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 702
Standard Sv: Bra reseböcker för kykladerna

Citat:
Min bibel f n är "Greek island hopping" Thomas Cook.
Påminner väldigt mycket on Lonely Planet - ja rent av skulle man kunna misstänka att den är "plankad" på hela upplägget.
Jag har också testat den. Som du skriver så har man en översikt över båttrafiken till och från öarna så att man får en överblick av den totala båttrafiken.

För några år sedan beställde jag den direkt från förlaget. I snabb följd fick jag två stycken kopior. Skyndade mig att ringa upp förlaget och höra om misstaget. Ursäkter fick jag och dessutom fick jag välja ytterligare en guide ur deras sortiment. Kollen var inte direkt optimal om man säger så.
Nåväl Arne o Birgitta fick sig tillsänt ett av mina två Greklandsex iaf.

Guiden är bra, genomarbetad och prisvärd.

Generellt tycker jag ändå att Lonely Planet ger mig mera även om både W och TC också är bra.

/pawik
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT