Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna > Karpathos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-07-19, 21:26
dagun dagun är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2006
Ort: Stockholm
Inlägg: 46
Standard Sv: Allt jag minns om lilla Lefkos

Citat:
Ursprungligen postat av Lola
Vid parkeringen ligger hotellkrogen Three Dolphins, där vi endast var inne och vände. Nu får jag kanske på moppo, men vi upplevde det som att där hamnar trötta turister som bor på stället och som inte orkar gå längre. Trots att flera bord var upptagna, var stämningen i det närmaste död.
Lola, jag måste ändå kommentera din stämpel "turistställe". Lefkos har bara fyra bofasta familjer, och knappast någon vidare inhemsk grekisk besöksström baserad på annat än turism. Jag menar att alla ställen i Lefkos är ämnade att serva turister för att tjäna så mycket pengar som möjligt under turistsesongen. Om några skullen ha mer genuin "grek till grek" stämning så är det för mig en personlig känsla som kan variera från stället till ställe från kväll till kväll. Vi åt på Three Dolphins i Juni och var positivt överraskade av god mat som byggde på dagens råvaror/fiskefångst trots som du säger hotellläge. Alla gäster samlades vid muren och såg delfiner hoppa i havet utanför vilket väl motiverar krogens namn.
/Dan
Svara med citat
  #2  
Gammal 2006-07-19, 21:48
Lolas avatar
Lola Lola är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2005
Inlägg: 120
Standard Sv: Allt jag minns om lilla Lefkos

Citat:
Ursprungligen postat av dagun
Lola, jag måste ändå kommentera din stämpel "turistställe".
/.../
Om några skullen ha mer genuin "grek till grek" stämning så är det för mig en personlig känsla som kan variera från stället till ställe från kväll till kväll.

Vi åt på Three Dolphins i Juni och var positivt överraskade av god mat som byggde på dagens råvaror/fiskefångst trots som du säger hotellläge.../Dan
Tänkte väl att jag skulle få en kommentar på detta

Jag har nog aldrig påstått att resturangen ifråga har mer hotelläge något annat hotell. Som jag har skrivit i ett annat läge så är hela Lekfos "turistigt" av den anledning som du själv nämner.

Hela mitt resebrev är personligt och den känslan som just vi fick just den kvällen vi gick dit, var precis så som jag beskrev den. Naturligtvis kan vi alla ha olika uppfattningar om saker och ting. Jag vet t ex att jag och en annan person här på forumet har skrivit vitt skilda saker om en av de andra tavernorna i Lefkos. Men vi har helt enkelt upplevt det annorlunda. Det kan säkert bero på en mängd olika saker.

Jag har aldrig menat att ge någon taverna en "stämpel" och jag får ber om ursäkt om jag uttryckt mig klantigt. Det jag ville få sagt var bara att på den resturangen stannade vi aldrig, eftersom stämningen var (i alla fall då, får jag väl tillägga) dötrist. 4-5 bord fullsatta bord där folk satt knäpptysta med var sin öl i handan och stirrade på oss när vi kom in. Fast det var kanske vi som såg konstiga ut

No offense
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT