Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #24  
Gammal 2006-07-27, 07:43
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: Boka hotell innan eller pruta på ön?

Jag tror säkert att det Ragnhild beskriver förekommer även i Grekland, alltså att hotell enbart tar emot gäster som bokats via någon agent.

Däremot är jag rätt övertygad om att det inte förekommer överhuvudtaget bland de hotellkategorier som båtluffare och andra 'bokar själv-resenärer' vanligen bor på, oavsett krav på hotellstandard. Vanliga pensionat och mindre familjehotell är ju sällan ens anslutna till någon hotellbokningsförmedling (som ju med internet annars har blivit mycket vanligt) och/eller har inte ens hemsida.

Om man letar hotell på internet i den prisklass som enbart anlitar hotellagenter, tycker jag också att man ska boka i förväg. Om man däremot letar hotell av den standard som de allra flesta önskar, finns det ingen anledning att befara att de inte upplåter ett rum på plats.

Har de dessutom enligt hemsidan ett bokningsförfarande via internet, telefon eller fax, så är ju risken att man bara kan boka via agent lika med noll.
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 23:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT