Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #30  
Gammal 2006-07-28, 14:51
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Sv: 10 000-kronorsfrågan

Det här med Antiparos ja... Om jag får tillåta mig en utvikning. Vid vårt allra första besök på ön under 1998 upptäckte vi att det fanns en "Freza" tjudrad vid en pelare utanför öns järnhandel. Ja, den stora butiken just där huvudgatan börjar vid hamnen. Första till höger efter resebyrån.

Prydligt inpackad i plast men utan flakvagn. Splitter ny. När vi några år därefter besökte ön fann vi samma Freza utanför järnhandeln. På vår fråga om jordfräsen fick vi till svar att den icke var till salu, och att densamma under senvintern 1998 beställts av en öbo som emellertid i väntan på leverans kom på obestånd. Han löste aldrig ut den.

Nu lät alltså chefen för järnhandeln frezan stå där androm till varnagel och beställaren att skämmas. År efter år.....

Någon som i år varit på Antiparos och vet om frezan fortfarande står tjudrad vid sin pelare?? Jag ska ha en bild på frezan men den bilden ligger på diaformat och blir svår att finna i de hundratals bildmagasin jag har.

Arne
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT