Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #23  
Gammal 2006-08-14, 10:47
Mariannes avatar
Marianne Marianne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Danmark
Inlägg: 2 498
Standard Sv: Kaos i Kastrup

Angående kaoset på Kastrup så är problemet tydligen inte helt löst ännu. Själv återkom jag till Kastrup flygplats igår, och usch vilken röra med allt för lång väntetid på bagaget (och långa köer för de som skulle checka in). Ännu värre var det kanske i lördags?

Idag kan man i Berlingske Tidende läsa följande:

"CHECK-IN-KAOS I KASTRUP
Flere passagerer måtte se deres fly flyve for næsen af dem, fordi et ustabilt computersystem skabte problemer ved SAS' check-in-skranker i Terminal 3 i går mellem klokken 10 og 11.30. Senere på dagen blev forholdene atter normale. Mikkel Løndahl, der er kommunikationskonsulent i SAS, anbefaler fortsat alle passagerer at tjekke ind mindst to timer før afrejse og understregede, at de forhøjede sikkerhedsforanstaltninger oven på torsdagens afværgede terrorangreb i Storbritannien stadig kan betyde køer ved skrankerne i Kastrup."

Ja, så alla ni som kommit onödigt tidigt till Kastrup här i sommar, kanske i alla fall kan trösta er med att det är bättre att sitta och koppla av på Kastrup ett par timmar, än att se flyget flyga framför näsan på en medan man själv står i en lång incheckningskö.
Och så finns det ju många fina affärer att titta i.... om man nu har för mycket tid...

Senast redigerad av Marianne den 2006-08-14 klockan 10:49.
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT