Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna > Amorgos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-09-06, 22:10
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Diverse amofrågor

Efter tre kvallar kan jag rapportera foljande:

* ett par tips som jag fick i PM har utfallit till stor belatenhet: Pa To kamari har jag atit tva ganger. De har mycket bra, hederlig husmanskost. Har provat t ex en fantastiskt kramig och god tyrosalata, ett harligt vitloksspackat flaskkott tillagat i langpanna med potatis, orter och citron och frasiga och fina friterade zucchiniskivor.

* Det andra PM-tipset gallde Erato dar jag fick en god italiensk spagetti igar. Ska jamfora dem med Captain Dimos, den "italienare" som ar mera kand, endera kvallen.

* Ikvall har jag fatt en rustik och god kyckling med potatis fran ugnen: precis som den ska vara med rikligt med citron och orter. Ett berg av mat for bara 5 E. Runt omkring mig satt greker som at fisk, allt som bars in sag mycket gott ut. Stallet var Psaropoula. forsta tavernan i Xilokeratidi nar man kommer fran Katapolahallet. Tror att manga gar forbi den for att landa pa Vyzentzos men i sa fall tror jag att man missar nat. At forresten lunchsallad pa Vyzentzos haromdan, forstar inte riktigt varfor de kallar den spezial och tar 5.50 nar jag far en perfekt och valblandad greksallad pa To Kamari for 4.50...
Svara med citat
  #2  
Gammal 2006-09-06, 22:36
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Diverse amofrågor

Oh så jag längtar efter riktigt god ungsbakad kyckling med örter och god potatis. Kanske grekerna har glömt fågelinfluensan nu som lär vara anledningen till att den ungsbakade citrondoftande härligheten försvunnit från många tavernor. Ha en fortsatt bra vistelse på Amorgos som är en av mina favoritöar.

Eva
Svara med citat
  #3  
Gammal 2006-09-06, 22:55
ENIACs avatar
ENIAC ENIAC är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Kärrtorp, Stockholm
Inlägg: 492
Standard Sv: Diverse amofrågor

Vad härligt det låter! Jag längtar något otroligt efter Amorgos. Tanken var att vi skulle åka till USA i fyra veckor nästa år, men det blir nog en ny öluff istället, men MINST en vecka på underbara Amorgos!

Psaropoula, är det restaurangen med blåvitrutiga dukar som ligger bredvid Le Grand Bleu? Eller är det det lilla krypinet runt hörnet precis efter? Verkar vara ett bra ställe, som jag tyvärr missat! Får ta igen det nästa gång

Ha det riktigt bra nu och glöm inte ge gamle Mestides en klapp!

Veronica (med 4 dagar kvar till Skopelos!)
Svara med citat
  #4  
Gammal 2006-09-11, 16:23
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Diverse amofrågor

Citat:
Ursprungligen postat av ENIAC
Psaropoula, är det restaurangen med blåvitrutiga dukar som ligger bredvid Le Grand Bleu?
Japp, precis den.

Eva - tack! Har ar underbart, aven det ar lite nyckfullt vader just nu. Men pa nat vis gar det alldeles utmarkt att fordriva en dag aven i Katapola
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT