Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-02-22, 22:05
POs avatar
PO PO är inte uppkopplad
Gäst
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 1 202
Standard Sv: Baby elephant walk

Hade inte Ulf Thorén ett inslag i "Hvar 14:e dag" med denna låt och dansande elefantungar som håller varandra i svansen och där filmen är lite ½-taskigt klippt klippt så att de nästan håller takten..? (Nej inte räven på isen!)

Kanske nå´t ungdomsprogram med Kersti Adams-Ray eller Ulf Elving?
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-02-22, 22:11
LN LN är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2006
Ort: Asarum
Inlägg: 310
Standard Sv: Baby elephant walk

Tänkte också på Ulf Thorén. Sökte på honom men där är det rävarna på Nybroviken som gjort sig kända. Fast kanske ändå är det från "Hvar fjortonde dag"
Lena
Svara med citat
  #3  
Gammal 2007-02-23, 14:37
Hasse Hasse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 2 020
Standard Sv: Baby elephant walk

Engagemanget är som sagt enormt! Skojigt med musikgåtor, kanske vi ska ha någon form av egen kategori så det inte bara blir bildgåtor ?

Hur som helst var jag inne igen på den fantastiska siten allmusic.com och sökte på Bert Kaempfert´s "Swingin´ Safari". Det blir ibland alldeles för många sökträffar på en viss låt. Just precis det allra mest kända med blåsinstrumenten i Vi i femman-signaturen är svårt att pricka in då man bara får 30 sekunder att lyssna på när man letar låtar. Och det är inte alla gånger en viss artist´s version av en viss låt är uppspelbar heller.

Bert Kaempfert, James Last.......var inte även Mantovani en så´n där "hiss-musik-fantom" också ?? Eller "muzak" som den typen av musik döpte om till.

Kul med denna kamp fram mot lösningen av elefant-bebis-promenaden !!



Hasse
Svara med citat
  #4  
Gammal 2007-02-23, 14:34
magnus us avatar
magnus u magnus u är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Inlägg: 404
Standard Sv: Baby elephant walk

[quote=PO;76396]Hade inte Ulf Thorén ett inslag i "Hvar 14:e dag" med denna låt och dansande elefantungar som håller varandra i svansen och där filmen är lite ½-taskigt klippt klippt så att de nästan håller takten..? (Nej inte räven på isen!)
Jag håller med dig PO. men istället för elefanter var det väl rävungar
Svara med citat
  #5  
Gammal 2007-02-23, 14:36
magnus us avatar
magnus u magnus u är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Inlägg: 404
Standard Sv: Baby elephant walk

Sorry. jäktad på jobbet, såg inte att rävarna redan varit uppe magnus
Svara med citat
  #6  
Gammal 2012-01-28, 12:05
lottaimotala@live.se lottaimotala@live.se är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2012
Inlägg: 1
Standard Sv: Baby elephant walk

AAAAAh, hittade den här diskussionen idag och blev såååå glad.
Det här har jag länge funderat på!!
Men jag tror jag kan ha en lösning på gåtan. Och vet VARFÖR ingen vet, typ SVT vart den kommer ifrån.
Jag är född 1973. När jag var 3-6år gick jag hos en dagmamma. På dagtid, någon gång -76-79, sände de program på TV, från utbildningsradion.
Innan de började var det testbild , sedan klockan "som räknade ner". Och jag tror det var då, alltså när klockan visades, de spelade "Baby elephant walk
".
Det kan därför bara en del av oss känner igen detta, för om man var i skolan eller arbetade missade man ju detta, Det skulle ju oxå fklara varför SVT inte hittar den i arkiven, för att den spelades FÖRE ett TV-program.
Vad tror ni? Kan det stämma? Var ni i samma ålder och hemma dagtid??

Hahaha. Tänk att en sådan här fråga kan kännas så frustrerande!!!

Mvh. LottaPotta
Svara med citat
  #7  
Gammal 2012-01-28, 12:36
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: Baby elephant walk

Det kan säkert stämma..Jag var själv hemma med mina barn de åren men hade nog inte TV:n på så mycket....Däremot lyssnade jag ofta på låten som jag har på LPskiva.

Lissi
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 13:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT