Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-07-07, 22:38
cajsa cajsa är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2006
Ort: Stockholm
Inlägg: 80
Standard Sv: Mopedpriser med mer

Ja just det, vad var det Mythosen kostade förra året...

Tack för ditt svar och info. Då verkar det nog som vårt pris är högt, för det var 18 euro per dag då vi hyr den i 2 veckor (annars var priset 25 euro per dag). Moppen är en Piaggio Beverly och firman säkert jättebra. Men det känns något dyrt och frågan är om man ska ta sig tid och gå runt och jämföra... Ibland kanske men får ett lägre pris, något som jag tror att vi hade förra året men då hade vi å andra sidan problem med moppen flera gånger och de var inte serviceminded alls.

Tänkte nog försöka förboka om det går eftersom grekerna i regel har bokat upp för helgerna då de kommer över, eller om då deras semester börjar.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-07-08, 03:24
CarinaNs avatar
CarinaN CarinaN är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Kalmar
Inlägg: 805
Standard Sv: Mopedpriser med mer

Vi har hyrt moppe på alla tre öarna vi besökte nu i juni, Samos, Ikaria och Fourni. Då hyrde vi endast för en dag i taget. På Ikaria betalade vi 12 euro för en 80-kubikare. Hittade nästa dag ett ställe där de tog 12 euro för en 125:a. På Samos gav vi också 12 euro för 125-kubikare och på Fourni gav vi 12 euro för en 80-kubikare. Då hyrde vi en dag på Fourni och två dagar på Samos. Hyr man ett par veckor borde man få ett betydligt bättre pris.

Carina
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT