Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Bildgåtor

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2020-01-24, 16:33
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Sv: Bildgåta 5009

I juli ( skamligt nog har jag glomt vilket datum ) firas Profit Ilias med en kvallsgudstjanst foljt av mat och dryck och musik och dans, sen pa morgonen en gudstjanst till innan man tar sig ner fran berget igen. Som ni nog har reda pa har grekerna en avslappnad attityd till sina helgon... vi som inte tog oss upp kan se ljus hela natten fran toppen, och kanske hora musiken ocksa.

Den dar avslappnade attityden kan irritera, som att folk kommer och gar i kyrkorna, sma barn rumlar runt, prasten ryter till ibland sa att det blir lugnare...jag gillar det, min man blir narmast upprord och tyckte battre om det stillsammare systemet i svenska statskyrkan.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2020-01-26, 15:40
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 210
Standard Sv: Bildgåta 5009

Citat:
Ursprungligen postat av Monica P Visa inlägg
I juli ( skamligt nog har jag glomt vilket datum ) firas Profit Ilias med en kvallsgudstjanst foljt av mat och dryck och musik och dans, sen pa morgonen en gudstjanst till innan man tar sig ner fran berget igen.
Det är den 20 juli.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT