Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-11-21, 16:18
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Hedins Hundring...

Ett fenomen i övärlden jag mycket funderat över, det är dessa äldre herrar vilka gå omkring och sälja lotter. Statligt lotteri??

Endast herrar i ålder strax under den på kyrkogården agera försäljare. Alla vi turister negligeras helt. Försäljningen rikta sig helt uppenbarligen endast till den bofasta grekbefolkningen.

Som rekvisita medför försäljarna allt som oftast en käpp, eller snarare en stav, där alla lotterna på något sinnrikt sätt anbringats.

Extraknäck för pensionärer??
Någon som vet??

Arne
Svara med citat
  #2  
Gammal 2006-11-21, 21:01
malou malou är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2006
Inlägg: 1 353
Standard Sv: Hedins Hundring...

Vet absolutt ikke hva det dreier seg om. Andre her som bare kjøper (og ikke vinner?). Man vil ju være positiv. Har opplevd det samme i u-land. Der har jeg lurt på om gevinsten går til selgeren, men kjøper likevel. Man kan jo være både gambler og samaritan....
Svara med citat
  #3  
Gammal 2006-11-21, 21:11
Argyris Argyris är inte uppkopplad
 
Reg.datum: dec 2005
Ort: Skåne
Inlägg: 624
Standard Sv: Hedins Hundring...

Hej,

jag har hört att detta (och dom små kioskerna) har traditionell varit för krigsveteraner och handikapade. Kioskerna drivs numera nästan bara av privatpersoner (på Kreta t.ex) men i Aten finns fortfarande dom i familjerna av krigsveteraner.

Jag skall kolla med min grekiska vän från Aten.

/Nico
Svara med citat
  #4  
Gammal 2006-11-22, 20:14
Agapi Agapi är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Inlägg: 456
Standard Sv: Hedins Hundring...

Har just frågat min man, som ´har tipsbutik här i Grekland.
Vem som helst kan ´jobba med detta. Men oftast är det äldre män som inte har något jobb, pensionärer som du säger(kan det vara). Kanske för att de har lite mer tid eller ont om pengar.

De köper dessa "laika lachia"(året runt)-lotter eller "kratika lachia"(nyårslotter), från en storsäljare. Sedan får de en viss procent av de det säljer.
Ja, d är statliga.

Katerina

Senast redigerad av inkfish den 2006-11-23 klockan 09:58. Anledning: långt citat
Svara med citat
  #5  
Gammal 2006-11-22, 20:24
Agapi Agapi är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Inlägg: 456
Standard Sv: Hedins Hundring...

Under kriget var det många som blev handikappade. För att kunna försörja sin familj hjälpte staten dessa män(greker). De fick en kiosk. En gåva för att de kämpat för Grekland. Ett jobb.
Många av dessa jobbade många år och när de blev pensionärer tog deras barn över eller så hyrs kiosken ut till privatpersoner.

Katerina

Senast redigerad av inkfish den 2006-11-23 klockan 09:59. Anledning: långt citat
Svara med citat
  #6  
Gammal 2006-11-22, 21:20
malou malou är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2006
Inlägg: 1 353
Standard Sv: Hedins Hundring...

Krigsskadede er altså forklaringen. Finnes det ingen sosial ordning for dem? En parallell i Guatemala er de som ble handicappet under siste borgerkrig , den som tok slutt for ca 10 år siden, og alle enkene - de er mange og unge.
Svara med citat
  #7  
Gammal 2006-11-24, 12:08
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 080
Standard Sv: Hedins Hundring...

Citat:
Ett fenomen i övärlden jag mycket funderat över, det är dessa äldre herrar vilka gå omkring och sälja lotter.
Som den här killen Arne. Honom måste du sett många gånger i på Naxos.

Svara med citat
  #8  
Gammal 2006-11-24, 16:58
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Sv: Hedins Hundring...

Yepp!!! Har skådat denne man vid flertal tillfällen....

Arne
Svara med citat
  #9  
Gammal 2006-11-25, 10:21
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 080
Standard Sv: Hedins Hundring...

Citat:
Ursprungligen postat av Arne Visa inlägg
Yepp!!! Har skådat denne man vid flertal tillfällen....Arne
Tänkte väl det. Honom har jag sett ända sedan mitt första besök på Naxos. Han hör till på något vis. Tycker lite synd om honom för jag har aldrig sett någon köpa några lotter.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 09:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT